ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miejski w Morągu
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Sesje i uchwały Rady Miejskiej w Morągu

Pobierz dane XMLAkt prawny: XLVI/765/10Drukuj informacjęAkt prawny: XLVI/765/10

Szczegóły informacji

XLVI/765/10

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: XLVI/10

Kadencja: V kadencja

Data wejścia w życie: Po 14 dniach od ogłoszenia w Dz. Urz.

Data podjęcia/podpisania: 2010-08-26

Tytuł aktu:

przepisów porządkowych obowiązujących przy przewozie osób i bagażu taksówkami, oraz dodatkowego oznakowania taksówek

Na podstawie:

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 15 ust. 5 i 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. prawo przewozowe (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 50 poz 601 z późniejszymi zmianami) i § 24 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 32 poz. 262 z późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Morągu uchwala, co następuje:

Treść:

Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1
Wprowadza się na terenie Gminy Morąg przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami.
§ 2
Obowiązek stosowania przepisów porządkowych spoczywa na właścicielach taksówek osobowych i kierujących tymi taksówkami oraz na ich pasażerach.
§ 3
Pasażer może dokonywać wyboru taksówek.
§ 4
1.
Kierowca może przewozić pasażera tylko po uprzednim włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru (kasa fiskalna).
2.
Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany niezwłocznie przełączyć taksometr na pozycję „Kasa”.
3.
Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań z dowolnego miejsca zajmowanego przez pasażera.
§ 5
Kierowca taksówki jest zobowiązany wykonać zamówiony przewóz najkrótszą drogą, chyba, że pasażer godzi się na przewóz inną drogą lub, gdy tego żąda.
§ 6
Zawarcie umowy przewozu następuje w chwili zajęcia miejsca w taksówce przez pasażera bądź w chwili telefonicznego lub ustnego przyjęcia zamówienia na przejazd. W przypadku zgłoszenia telefonicznego, kierowca, który dokonuje przyjęcia zgłoszenia zobowiązany jest podać informację, że dojazd taksówki do punktu wskazanego przez pasażera jest płatny zgodnie ze wskazaniem kasy rejestrującej spełniającej warunki określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. z 2008 r. Nr 212 poz. 1338).
§ 7
Po zakończeniu przewozu kierowca jest zobowiązany przypomnieć o zabraniu bagażu oraz sprawdzić czy pasażer nie pozostawił w pojeździe jakichkolwiek przedmiotów.
§ 8
W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera, kierowca taksówki postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.
§ 9
Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu na zasadach określonych w przepisach kodeksu cywilnego.
Rozdział 2
Przewóz osób i bagażu oraz zasady pobierania należności za przejazd
§ 10
1.
Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, z którego sam korzysta inne osoby na wolne miejsce bez uiszczenia za to dodatkowych opłat.
2.
Należność za przejazd w sytuacji opisanej w ust. 1 reguluje tylko jeden pasażer w takiej wysokości, jaką wskazuje taksometr.
3.
Kierowca bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.
4.
Kierowcę powinna cechować grzeczność, schludność oraz dbałość o czysty i estetyczny wygląd pojazdu.
§ 11
Zezwala się na przewóz dzieci tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważnia kierowcę do przewiezienia dziecka samego, w takim przypadku należność za usługę uiszczają rodzice lub opiekunowie z góry.
§ 12
Kierowca taksówki, w miarę możliwości powinien uwzględnić pierwszeństwo osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.
§ 13
Kierowca taksówki może umieścić w pojeździe wywieszkę z zakazem palenia tytoniu, która zobowiązuje kierowcę i pasażerów do niepalenia.
§ 14
Kierowca taksówki ma prawo odmówić wykonania przewozu lub rozpoczęty przewóz przerwać, jeżeli pasażer:
-
swoim zachowaniem zdradza objawy odurzenia alkoholem lub innymi środkami odurzającymi lub powoduje zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy bądź innego uczestnika ruchu drogowego;
-
spożywa w taksówce alkohol.
§ 15
Jeżeli w trakcie trwania przewozu nastepuje zmiana z taryfy dziennej na nocną lub odwrotnie, albo, jeżeli następuje przekroczenie granicy strefy opłaty taryfowej kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na odpowiednią taryfę i powiadomić o tym pasażera.
§ 16
1.
Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, bez uiszczania dodatkowej należności za bagaż podręczny oraz za zgodą kierowcy, psa lub inne zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zanieczyściły pojazdu.
2.
Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczą pola widzenia kierowcy i nie utrudnią prowadzenia pojazdu.
3.
Za zachowaniem warunków określonych w ust. 1 i 2 dopuszcza się przewóz w szczególności wózków dziecięcych, inwalidzkich składanych oraz na ryzyko pasażera innych przedmiotów np. telewizorów.
§ 17
Zabrania się przewozów taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących.
§ 18
1.
Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz lub na dachu taksówki.
2.
Sposób umieszczenia bagażu w taksówce określa jej kierowca.
3.
Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do napraw).
4.
Dopuszcza się przewóz bagażu podręcznego wewnątrz taksówki z zachowaniem warunków, których mowa w § 16.
§ 19
1.
Ustaloną należność za przejazd taksówką określają wskazania taksometru.
2.
Pasażer jest obowiązany uiścić należność nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu.
§ 20
1.
Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany wydać rachunek za przejazd. Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany do określenia w rachunku trasy przewozu.
2.
Rachunek powinien zawierać w szczególności datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczęć z danymi kierowcy.
3.
Pieczęć z danymi indentyfikacyjnymi kierowcy powinna zawierać oznaczenie przedsiębiorcy, imię i nazwisko kierowcy, numer boczny taksówki.
§ 21
Kierowca taksówki nie może pobierać żadnych innych opłat za przejazd poza opłatami określonymi w obowiązującej taryfie. Nie dotyczy to zleceń dodatkowych usług jak np. zakupy lub holowanie samochodu, jednakże należność za te usługi powinna określać umowa stron.
Rozdział 3
Dodatkowe oznakowanie
§ 22
1.
Wprowadza się obowiązek dodatkowego oznaczenia taksówek osobowych, posiadających licencję na wykonywanie transportu drogowego na terenie Gminy Morąg.
2.
Dodatkowe oznaczenie obejmują herb miasta Morąg, napis Morąg, numer boczny i cennik usług przewozowych.
§ 23
Wizerunek herbu musi być zgodny z uchwałą nr XVI/201/03 Rady Miejskiej w Morągu z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie ustanowienia herbu i flagi miasta Morąga oraz wzoru pieczęci urzędowych Burmistrza Morąga i Urzędu Miejskiego w Morągu.
§ 24
Numer boczny taksówki nadawany jest wraz z udzieleniem licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką.
§ 25
Taksówki osobowe należy trwale oznaczać w następujący sposób:
1)
Po obu stronach pojazdu, na przednich drzwiach, na owalnym emblemacie o wymiarach 18 cm (szerokość) i 27 cm (wysokość) z herbem miasta Morąg, napisem Morąg i numerem bocznym taksówki według wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do uchwały.
2)
W przednim górnym rogu szyby tylniej, prawych drzwi umieszczony w sposób umożliwiający odczytanie zarówno od środka jak i z zewnątrz pojazdu, wykonany dwustronnie – cennik usług zawierający:
-
wysokość stawki początkowej;
-
stawkę należności za jeden kilometr przejazdu w dwóch taryfach;
-
stawkę należności za jedną godzinę postoju,
1
według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały.
§ 26
1.
Na drzwiach, na których umieszczone jest oznaczenie taksówki określone w § 25 pkt 1) nie mogą znajdować się żadne napisy, oznaczenia, rysunki i reklamy.
2.
Dopuszcza się umieszczenie napisów reklamowych na tylnych drzwiach taksówki.
§ 27
Koszt dodatkowego oznakowania taksówek ponoszą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie transportu taksówką.
Rozdział 4
Przepisy końcowe
§ 28
1.
Wzajemne zachowanie się kierowcy i pasażera powinno być uprzejme i kulturalne.
2.
Kierowca taksówki osobowej jest obwiązany na żądanie pasażera udostępnić do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek.
3.
W każdej taksówce powinna być zamieszczona informacja o posiadaniu przez kierowcę egzemplarza przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi oraz dodatkowym oznaczeniem taksówek.
4.
Taksówki dopuszczone do ruchu na drogach powinny odpowiadać warunkom technicznym i zakresowi ich niezbędnego wyposażenia określonym w powszechnie obowiązujących przepisach.
§ 29
1.
Z chwilą zaprzestania prowadzenia działalności polegającej na przewozie osób i bagażu taksówką, właściciel ma obowiązek niezwłocznego zlikwidowania oznaczeń taksówki.
2.
W przypadku czasowego zawieszenia wykonywania działalności przewozu osób taksówką, lampa „TAXI” umieszczona na dachu musi być zasłonięta, a dodatkowe oznaczenia taksówki (nr boczny, herb) zaklejone lub usunięte.
§ 30
1.
Przedsiębiorcom wykonującym transport drogowy taksówką nadane zostaną, w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie uchwały, numery boczne, z uwzględnieniem numeru, którym aktualnie się posługują.
2.
Przedsiębiorcy wykonujący transport drogowy taksówką osobową oznaczą taksówki zgodnie z obowiązkiem określonym w § 25 nie później niż do dnia 31 grudnia 2010 r.
§ 31
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Morąga.
§ 32
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Morągu
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Naczelnik Wydziału OS
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2010-10-18
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Naczelnik Wydziału OS
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2010-10-18 08:06:42
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2010-10-18 08:13:16
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2010-10-22 10:44:41
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1056 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony